Lista över Playboy Playmates: Skillnad mellan sidversioner
Sipzz (diskussion | bidrag) (→2010-2014: +juni 2013) |
Sipzz (diskussion | bidrag) |
||
(20 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 3: | Rad 3: | ||
== Externa länkar == | == Externa länkar == | ||
* [http://www.playboy.com/girls/playmates/ Playboy Playmates] | * [http://www.playboy.com/girls/playmates/ Playboy Playmates] | ||
== 2015-2019 == | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" width="100%" | |||
|- | |||
| width="7%" | '''Månad / År '''|| width="15%" | '''2015''' || width="15%" | '''2016''' || width="15%" | '''2017''' || width="15%" | '''2018''' || width="15%" | '''2019''' | |||
|- | |||
| '''Januari''' || [[Brittny Ward]] || [[Amberleigh West]] || [[Bridget Malcolm]] || [[Kayla Garvin]] || [[Vendela Lindblom]] | |||
|- | |||
| '''Februari''' || [[Kayslee Collins]] || [[Kristy Garett]] || [[Joy Corrigan]] || [[Megan Samperi]] || [[Megan Moore]] | |||
|- | |||
| '''Mars''' || [[Chelsie Aryn]] || [[Dree Hemingway]] || [[Elizabeth Elam]] || [[Jenny Watwood]] || [[Miki Hamano]] | |||
|- | |||
| '''April''' || [[Alexandra Tyler]] || [[Camille Rowe]] || [[Nina Daniele]] || [[Nereyda Bird]] || [[Fo Porter]] | |||
|- | |||
| '''Maj''' || [[Brittany Brousseau]] || [[Brook Power]] || [[Lada Kravchenko]] || [[Shauna Sexton]] || [[Abigail O'Neill]] | |||
|- | |||
| '''Juni''' || [[Kaylia Cassandra]] || [[Josie Canseco]] || [[Elsie Hewitt]] || [[Cassandra Dawn]] || [[Yoli Lara]] | |||
|- | |||
| '''Juli''' || [[Kayla Rae Reid]] || [[Ali Michael]] || [[Dana Taylor]] || [[Valeria Lakhina]] || [[Teela LaRoux]] | |||
|- | |||
| '''August''' || [[Dominique Jane]] || [[Valerie van der Graaf]] || [[Liza Kei]] || [[Lorena Medina]] || [[Geena Rocero]] | |||
|- | |||
| '''September''' || [[Monica Sims]] || [[Kelly Gale]] || [[Jessica Wall]] || [[Kirby Griffin]] || [[Sophie O’Neil]] | |||
|- | |||
| '''Oktober''' || [[Ana Cheri]] || [[Allie Silva]] || [[Milan Dixon]] || [[Olga de Mar]] || [[Hilda Dias Pimentel]] | |||
|- | |||
| '''November''' || [[Rachel Harris]] || [[Ashley Smith]] || [[Ines Rau]] || [[Shelby Rose]] || [[Gillian Chan]] | |||
|- | |||
| '''December''' || [[Eugena Washington]] || [[Eniko Mihalik]] || [[Allie Leggett]] || [[Jordan Emanuel]] || [[Jordy Murray]] | |||
|} | |||
== 2010-2014 == | == 2010-2014 == | ||
Rad 9: | Rad 39: | ||
| width="7%" | '''Monat / Jahr'''|| width="15%" | '''2010''' || width="15%" | '''2011''' || width="15%" | '''2012''' || width="15%" | '''2013''' || width="15%" | '''2014''' | | width="7%" | '''Monat / Jahr'''|| width="15%" | '''2010''' || width="15%" | '''2011''' || width="15%" | '''2012''' || width="15%" | '''2013''' || width="15%" | '''2014''' | ||
|- | |- | ||
| '''Januari''' || [[Jaime Faith Edmondson]] || [[Anna Sophia Berglund]] || [[Heather Knox]] || [[Karina Marie]] || | | '''Januari''' || [[Jaime Faith Edmondson]] || [[Anna Sophia Berglund]] || [[Heather Knox]] || [[Karina Marie]] || [[Roos van Montfort]] | ||
|- | |- | ||
| '''Februari''' || [[Heather Rae Young]] || [[Kylie Johnson]] || [[Leola Bell]] || [[Shawn Dillon]] || | | '''Februari''' || [[Heather Rae Young]] || [[Kylie Johnson]] || [[Leola Bell]] || [[Shawn Dillon]] || [[Amanda Booth]] | ||
|- | |- | ||
| '''Mars''' || [[Kyra Milan]] || [[Ashley Mattingly]] || [[Lisa Seiffert]] || [[Ashley Doris]] || | | '''Mars''' || [[Kyra Milan]] || [[Ashley Mattingly]] || [[Lisa Seiffert]] || [[Ashley Doris]] || [[Britt Linn]] | ||
|- | |- | ||
| '''April''' || [[Amy Leigh Andrews]] || bgcolor = "#CCFFCC" | '''[[Jaclyn Swedberg]]''' || [[Raquel Pomplun]] || [[Jaslyn Ome]] || | | '''April''' || [[Amy Leigh Andrews]] || bgcolor = "#CCFFCC" | '''[[Jaclyn Swedberg]]''' || bgcolor = "#CCFFCC" | [[Raquel Pomplun]] || [[Jaslyn Ome]] || [[Shanice Jordyn]] | ||
|- | |- | ||
| '''Maj''' || [[Kassie Lyn Logsdon]] || [[Sasha Bonilova]] || [[Nikki Leigh]] || [[Kristen Nicole]] || | | '''Maj''' || [[Kassie Lyn Logsdon]] || [[Sasha Bonilova]] || [[Nikki Leigh]] || [[Kristen Nicole]] || [[Dani Mathers]] | ||
|- | |- | ||
| '''Juni''' || [[Katie Vernola]] || [[Mei-Ling Lam]] || [[Amelia Talon]] || [[Audrey Aleen Allen]] || | | '''Juni''' || [[Katie Vernola]] || [[Mei-Ling Lam]] || [[Amelia Talon]] || [[Audrey Aleen Allen]] || [[Jessica Ashley]] | ||
|- | |- | ||
| '''Juli''' || [[Shanna Marie McLaughlin]] || [[Jessa Hinton]] || [[Shelby Chesnes]] || | | '''Juli''' || [[Shanna Marie McLaughlin]] || [[Jessa Hinton]] || [[Shelby Chesnes]] || [[Alyssa Arce]] || [[Emily Agnes]] | ||
|- | |- | ||
| '''August''' || [[Francesca Frigo]] || [[Iryna Ivanova]] || [[Beth Williams]] || | | '''August''' || [[Francesca Frigo]] || [[Iryna Ivanova]] || [[Beth Williams]] || [[Val Kiel]] || [[Maggie May]] | ||
|- | |- | ||
| '''September''' || [[Olivia Paige]] || [[Tiffany Toth]] || [[Alana Campos]] || | | '''September''' || [[Olivia Paige]] || [[Tiffany Toth]] || [[Alana Campos]] || [[Bryiana Noelle]] || [[Stephanie Branton]] | ||
|- | |- | ||
| '''Oktober''' || bgcolor = "#CCFFCC" | '''[[Claire Sinclair]]''' || [[Amanda Cerny]] || [[Pamela Horton]] || | | '''Oktober''' || bgcolor = "#CCFFCC" | '''[[Claire Sinclair]]''' || [[Amanda Cerny]] || [[Pamela Horton]] || [[Carly Lauren]] || [[Roxanna June]] | ||
|- | |- | ||
| '''November''' || [[Shera Bechard]] || [[Ciara Price]] || [[Britany Nola]] || | | '''November''' || [[Shera Bechard]] || [[Ciara Price]] || [[Britany Nola]] || [[Gemma Lee Farrell]] || [[Gia Marie]] | ||
|- | |- | ||
| '''December''' || [[Ashley Hobbs]] || [[Rainy Day Jordan]] || [[Amanda Streich]] || || | | '''December''' || [[Ashley Hobbs]] || [[Rainy Day Jordan]] || [[Amanda Streich]] || bgcolor = "#CCFFCC" | [[Kennedy Summers]] || [[Elizabeth Ostrander]] | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 11 april 2020 kl. 21.05
Detta är en lista över modeller som har utsetts till Playboy Playmates i den ursprungliga upplagan av Playboy. Playboy Playmates of the Year är markerade i grönt, och avser efterföljande år. Till exempel Claire Sinclair var Playboy Playmates of the Year 2011.
Externa länkar
2015-2019
2010-2014
2005-2009
2000-2004
1995-1999
1990-1994
1985-1989
Monat / Jahr | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 |
Januari | Joan Bennett | Sherry Arnett | Luann Lee | Kimberley Conrad | Fawna MacLaren |
Februari | Cherie Witter | Julie McCullough | Julie Peterson | Kari Kennell | Simone Eden |
Mars | Donna Smith | Kim Morris | Marina Baker | Susie Owens | Laurie Wood |
April | Cindy Brooks | Teri Weigel | Anna Clark | Eloise Broady | Jennifer Jackson |
Maj | Kathy Shower | Christine Richters | Kymberly Paige | Diana Lee | Monique Noel |
Juni | Devin DeVasquez | Rebecca Ferratti | Sondra Greenberg | Emily Arth | Tawnni Cable |
Juli | Hope Marie Carlton | Lynne Austin | Carmen Berg | Terri Lynn Doss | Erika Eleniak |
August | Cher Butler | Ava Fabian | Sharry Konopski | Helle Michaelsen | Gianna Amore |
September | Venice Kong | Rebekka Armstrong | Gwen Hajek | Laura Richmond | Karin & Mirjam Van Breeschooten |
Oktober | Cynthia Brimhall | Katherine Hushaw | Brandi Brandt | Shannon Long | Karen Foster |
November | Pamela Saunders | Donna Edmondson | Pamela Stein | Pia Reyes | Renee Tenison |
December | Carol Ficatier | Laurie Carr | India Allen | Kata Kärkkäinen (Karkkainen) | Petra Verkaik |
1980-1984
1975-1979
1970-1974
1965-1969
1960-1964
1955-1959
1953-1954
Monat / Jahr | 1953 | 1954 |
Januari | ----- | Margie Harrison |
Februari | ----- | Margaret Scott |
Mars | ----- | Dolores Del Monte |
April | ----- | Marilyn Waltz |
Maj | ----- | Joanne Arnold |
Juni | ----- | Margie Harrison |
Juli | ----- | Neva Gilbert |
August | ----- | Arline Hunter |
September | ----- | Jackie Rainbow |
Oktober | ----- | Madeline Castle |
November | ----- | Diane Hunter |
December | Marilyn Monroe | Terry Ryan |