Puma Swede: Skillnad mellan sidversioner
m
Bot: Automatisk textersättning: (-\| Födelsenamn(.*)\=(.*)\n +)
Sipzz (diskussion | bidrag) (omarbetning) |
m (Bot: Automatisk textersättning: (-\| Födelsenamn(.*)\=(.*)\n +)) |
||
(12 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
Rad 4: | Rad 4: | ||
| Caption = | | Caption = | ||
| Födelsedatum = {{Födelsedatum|1976|09|13}} | | Födelsedatum = {{Födelsedatum|1976|09|13}} | ||
| Födelseort = Stockholm, Sverige | | Födelseort = Stockholm, [[Sverige]] | ||
| Partner = Gift med [[Keiran Lee]] (2009-) | |||
| Partner = [[Keiran Lee]] | |||
| Dödsdatum = | | Dödsdatum = | ||
| Sysselsättning = [[Porrskådespelare]] | | Sysselsättning = [[Porrskådespelare]] | ||
| Mått = | | Mått = {{Kroppsmått|in=32|25|35}} | ||
| | | Bröst = [[Silikonbröst|Silikon]] | ||
| Längd = | | BH-storlek = 70 H (32 F) | ||
| Vikt = | | Längd = {{Längd|ft=5|in=10}} | ||
| Skostorlek = | | Vikt = {{Vikt|lb=123}} | ||
| Skostorlek = 42 EU (10 US) | |||
| Ögonfärg = Blå | | Ögonfärg = Blå | ||
| Hårfärg = Blond | | Hårfärg = Blond | ||
| Etnicitet = | | Etnicitet = [[Europeisk|Svenska]] | ||
| Alias = Puma, Johanna, Johanna Jussinniemi | | Alias = Puma, Johanna, Johanna Jussinniemi | ||
| Filmer = | | Debut år = [[2005]] | ||
| Debutfilm = ''[[School Of Hardcore]]'' | |||
| Filmer = 169 <sup>(Iafd)</sup> | |||
| Download = {{AEBN aktör 2|25659}} | | Download = {{AEBN aktör 2|25659}} | ||
| DVD = | | DVD = | ||
| Webbsida = | | Webbsida = https://pumaswede.com/ | ||
| Blogger = | | Blogger = | ||
| Facebook = http://www.facebook.com/people/Puma-Swede/1377385455 | | Facebook = http://www.facebook.com/people/Puma-Swede/1377385455 | ||
Rad 28: | Rad 30: | ||
| RSS = | | RSS = | ||
| Twitter = http://twitter.com/PumaSwede | | Twitter = http://twitter.com/PumaSwede | ||
| YouTube = http://www.youtube.com/user/PumaSwede69 | | YouTube = http://www.youtube.com/user/PumaSwede69 | ||
}} | }} | ||
'''Puma Swede''' (född [[13 september]] [[1976]] i Stockholm, [[Sverige]]) är en sverigefinsk [[porrskådespelerska]]. | [[Bild:Pumpade Pumor.jpg|thumb|Puma Swede på omslaget till ''[[Bitch Slapped]]]]''. | ||
'''Puma Swede''' (född [[13 september]] [[1976]] i Stockholm, [[Sverige]]) är en svensk (sverigefinsk) [[porrskådespelerska]], som debuterade [[2005]] vid 29-årsålder. Puma Swede har fram till augusti 2013 medverkat i 169 [[porrfilm]]er.<ref>[[Iafd]]</ref> | |||
== Biografi == | |||
Hennes föräldrar invandrade från Uleåborg, [[Finland]]. Innan hon började spela in porr, jobbade hon som säljassistent inom datorer och EDB, och som glamourmodell. [[2004]] flyttade hon till Los Angeles för att pröva på en karriär inom den amerikanska porrbranschen. Hon antog artistnamnet Puma Swede, vilket refererar till bilen Ford Puma och hennes hemland Sverige. | |||
Under hennes första år i USA, gjorde hon bara [[girl-girl]] scener. [[2005]] gjorde hon sin första [[boy-girl]] film, ''[[School Of Hardcore]]''. Sedan dess har hon spelat in över 160 porrfilmer. Och blivit en av de största internationella porrstjärnorna från Sverige. | |||
Hon sin egna webbsida med porrfilmer och live webcamchat. [[2009]] nominerades hon till ”Best Web Starlet” av AVN (American adult organisation). Samma år gifte hon sig med den åtta år yngre porrskådespelaren [[Kieran Lee]] från [[Storbritannien]]. | |||
== Filmografi== | == Filmografi== | ||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed sortable" | |||
! Titel !! Studio !! År | |||
|- | |||
| [[2 Chicks Same Time 1]] || [[Pure Play Media]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | |||
|- | |- | ||
| [[2 | | [[All Ditz and Jumbo Tits 2]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[All Ditz and Jumbo Tits | | [[All Ditz and Jumbo Tits 3]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[All Ditz and Jumbo Tits | | [[All Ditz and Jumbo Tits 8]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[American Daydreams 4]] || [[Pure Play Media]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Art of the Cum Fart 2]] || [[Jules Jordan Video]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Babes Illustrated 18]] || [[Metro]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Bang Bus 31]] || [[Bang Productions]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Big Boob Blondes]] || [[Penthouse]] || [[2011#Filmer (premiärdatum)|2011]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big | | [[Big Bust Cougars]] || [[Penthouse]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big | | [[Big Sausage Pizza 15]] || [[CinemaPlay]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big | | [[Big Tit Tune Up]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big | | [[Big Tits At School 2]] || [[Jules Jordan Video]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big Tits | | [[Big Tits in Sports 2]] || [[Brazzers]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big Tits | | [[Big Tits Like Big Dicks]] || [[Pulse Distribution]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Big | | [[Big Titty Nurses]] || [[Sin City]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Bitch Slapped]] || [[Platinum X Pictures]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Blowjob Races 3]] || [[Pink Visual]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Breast Sex]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Busted 2]] || [[Starr Productions]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Busty Beauties 20]] || [[Hustler Video]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Busty Beauties | | [[Busty Beauties 24]] || [[Hustler Video]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Busty Beauties | | [[Busty Beauties: Mammary Lane]] || [[Hustler Video]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Busty | | [[Busty Cock Worshippers 2]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Can He Score 6]] || [[Bang Productions]] || [[2011#Filmer (premiärdatum)|2011]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Chatte Magnifique]] || [[Club Jenna]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Cheating Wives Tales 3]] || [[New Sensations]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Come To Momma 1]] || [[3rd Degree]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Courtney's Chain Gang]] || [[Zero Tolerance]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Cream Pie Cuties]] || [[Red Light District]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[DD's and Derrieres 3]] || [[Gina Lynn Productions]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Diary of a MILF 3]] || [[Pure Play Media]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Diary of a MILF | | [[Diary of a MILF 7]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Diary of a MILF | | [[Diary of a MILF 8]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Double Decker Sandwich 9]] || [[Zero Tolerance]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Double | | [[Double D-Licious]] || [[Pulse Distribution]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[End Game]] || [[Vivid]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Every Last Drop 5]] || [[Bang Productions]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Femdom Ass Worship 6]] || [[Evil Angel]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Gazongas 2]] || [[Maximum Xposure]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Girls Hunting Girls 11]] || [[CinemaPlay]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls Hunting Girls | | [[Girls Hunting Girls 12]] || [[CinemaPlay]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls Hunting Girls | | [[Girls Hunting Girls 17]] || [[CinemaPlay]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls | | [[Girls in White 1]] || [[Girlfriends Films]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls in White | | [[Girls in White 2]] || [[Girlfriends Films]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls | | [[Girls Kissing Girls 2: Foreplay Loving Lesbians]] || [[Sweetheart Video]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Girls Kissing Girls | | [[Girls Kissing Girls 3]] || [[Mile High]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Girlvana 3]] || [[Zero Tolerance]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Golden Girls: A XXX MILF Parody]] || [[New Sensations]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Golden | | [[Golden Globes 2]] || [[Zero Tolerance]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Hot and Mean 1]] || [[Brazzers]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Housewives Unleashed 20]] || [[Xplor Media Group]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[How to Strip Like a Pro]] || [[Visage Films]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[It's Not You]] || [[Vivid]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Justice For Raw]] || [[Voodoo House]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Keep 'Em Cummin' 2]] || [[Vouyer Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Kittens and Cougars 3]] || [[Zero Tolerance]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[L.A. Tits]] || [[Sin City]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lesbian Adventures Lingerie Dreams]] || [[Sweetheart Video]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian | | [[Lesbian Babysitters 1]] || [[Sweetheart Video]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian | | [[Lesbian Bridal Stories 1]] || [[Girlfriends Films]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian | | [[Lesbian Seductions 5]] || [[Girlfriends Films]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian | | [[Lesbian Spotlight: Puma Swede]] || [[Abigail Productions]] || [[2011#Filmer (premiärdatum)|2011]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian Triangles 3]] || [[Girlfriends Films]] || [[2005# | | [[Lesbian Triangles 3]] || [[Girlfriends Films]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lesbian Triangles 4]] || [[Girlfriends Films]] || [[2007# | | [[Lesbian Triangles 4]] || [[Girlfriends Films]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Lewd Lube Jobs]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[Lewd Lube Jobs]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Love and Lust 2]] || [[Puba.com]] || [[2011# | | [[Love and Lust 2]] || [[Puba.com]] || [[2011#Filmer (premiärdatum)|2011]] | ||
|- | |- | ||
| [[Love or Lust 1]] || [[Puba.com]] || [[2010# | | [[Love or Lust 1]] || [[Puba.com]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Make Me Creamy 2]] || [[Vouyer Media]] || [[2006# | | [[Make Me Creamy 2]] || [[Vouyer Media]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Mature Women Unleashed 2]] || [[Porn.com]] || [[2010# | | [[Mature Women Unleashed 2]] || [[Porn.com]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Meet the Twins 2]] || [[Newport Distributing]] || [[2006# | | [[Meet the Twins 2]] || [[Newport Distributing]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Mercedez Takes Control]] || [[Hustler Video]] || [[2007# | | [[Mercedez Takes Control]] || [[Hustler Video]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Cruiser 10]] || [[CinemaPlay]] || [[2007# | | [[MILF Cruiser 10]] || [[CinemaPlay]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Fantasy POV]] || [[New Sensations]] || [[2008# | | [[MILF Fantasy POV]] || [[New Sensations]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Lessons 16]] || [[Bang Productions]] || [[2008# | | [[MILF Lessons 16]] || [[Bang Productions]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Next Door 5]] || [[Pulse Distribution]] || [[2008# | | [[MILF Next Door 5]] || [[Pulse Distribution]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Seeker 12]] || [[Pink Visual]] || [[2007# | | [[MILF Seeker 12]] || [[Pink Visual]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Soup 1]] || [[Bang Productions]] || [[2007# | | [[MILF Soup 1]] || [[Bang Productions]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILF Soup 6]] || [[Bang Productions]] || [[2008# | | [[MILF Soup 6]] || [[Bang Productions]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILFs Like It Big 4]] || [[Brazzers]] || [[2009# | | [[MILFs Like It Big 4]] || [[Brazzers]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[MILFs Lovin' MILFs 1]] || [[New Sensations]] || [[2008# | | [[MILFs Lovin' MILFs 1]] || [[New Sensations]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Mommy Got Boobs 2]] || [[Brazzers]] || [[2008# | | [[Mommy Got Boobs 2]] || [[Brazzers]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Mother Lode]] || [[Smash Pictures]] || [[2007# | | [[Mother Lode]] || [[Smash Pictures]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[My Evil Sluts 7]] || [[Evil Angel]] || [[2010# | | [[My Evil Sluts 7]] || [[Evil Angel]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[My First Sex Teacher 12]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[My First Sex Teacher 12]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[My Sexy Life 2]] || [[Muffia]] || [[2009# | | [[My Sexy Life 2]] || [[Muffia]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[My Sexy Life 3]] || [[Muffia]] || [[2010# | | [[My Sexy Life 3]] || [[Muffia]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[My Wife's Hot Friend 3]] || [[Pure Play Media]] || [[2009# | | [[My Wife's Hot Friend 3]] || [[Pure Play Media]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Naughty Office 10]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[Naughty Office 10]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Naughty Office 7]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[Naughty Office 7]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[No Man's Land MILF Edition 4]] || [[Metro]] || [[2010# | | [[No Man's Land MILF Edition 4]] || [[Metro]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Peds and Pins]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2009# | | [[Peds and Pins]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Peter North's POV 15]] || [[Northstar Associates]] || [[2006# | | [[Peter North's POV 15]] || [[Northstar Associates]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Please Bang My Wife 4]] || [[Sudden Impact]] || [[2009# | | [[Please Bang My Wife 4]] || [[Sudden Impact]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Porn Fidelity 13]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2008# | | [[Porn Fidelity 13]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Porn Star Brides 2]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2009# | | [[Porn Star Brides 2]] || [[Juicy Entertainment]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Pornstars Like It Big 2]] || [[Brazzers]] || [[2008# | | [[Pornstars Like It Big 2]] || [[Brazzers]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[POV Dream]] || [[Voodoo House]] || [[2008# | | [[POV Dream]] || [[Voodoo House]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Private Stuffers 1]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2006# | | [[Private Stuffers 1]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Private Stuffers 2]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008# | | [[Private Stuffers 2]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Pussy Haters]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005# | | [[Pussy Haters]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[Pussy Party 20]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[Pussy Party 20]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Rock 'n Porn]] || [[Starr Productions]] || [[2008# | | [[Rock 'n Porn]] || [[Starr Productions]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[School Of Hardcore]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005# | | [[School Of Hardcore]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[Screw My Husband Please 6]] || [[Wildlife]] || [[2005# | | [[Screw My Husband Please 6]] || [[Wildlife]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[Share My Cock 9]] || [[Newport Distributing]] || [[2007# | | [[Share My Cock 9]] || [[Newport Distributing]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Simple Fucks 7]] || [[Pure Play Media]] || [[2010# | | [[Simple Fucks 7]] || [[Pure Play Media]] || [[2010#Filmer (premiärdatum)|2010]] | ||
|- | |- | ||
| [[Slice of Pie]] || [[Adam & Eve]] || [[2007# | | [[Slice of Pie]] || [[Adam & Eve]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Spit Swappers 2]] || [[Pink Visual]] || [[2008# | | [[Spit Swappers 2]] || [[Pink Visual]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Stacked And Suckin']] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008# | | [[Stacked And Suckin']] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[Stacked Street Sluts 3]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2009# | | [[Stacked Street Sluts 3]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Suze Randall's XXX Top Models: Nikki Jayne]] || [[Suze Randall]] || [[2009# | | [[Suze Randall's XXX Top Models: Nikki Jayne]] || [[Suze Randall]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Swallow This 4]] || [[Northstar Associates]] || [[2006# | | [[Swallow This 4]] || [[Northstar Associates]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Throat Jobs 1]] || [[Pure Play Media]] || [[2007# | | [[Throat Jobs 1]] || [[Pure Play Media]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Tits and Tugs 3]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008# | | [[Tits and Tugs 3]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2008#Filmer (premiärdatum)|2008]] | ||
|- | |- | ||
| [[White Kong Dong 1: MILF Edition]] || [[Devil's Film]] || [[2009# | | [[White Kong Dong 1: MILF Edition]] || [[Devil's Film]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Wife Switch 6]] || [[Pink Visual]] || [[2009# | | [[Wife Switch 6]] || [[Pink Visual]] || [[2009#Filmer (premiärdatum)|2009]] | ||
|- | |- | ||
| [[Women Seeking Women 16]] || [[Girlfriends Films]] || [[2005# | | [[Women Seeking Women 16]] || [[Girlfriends Films]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|- | |- | ||
| [[Women Seeking Women 22]] || [[Girlfriends Films]] || [[2006# | | [[Women Seeking Women 22]] || [[Girlfriends Films]] || [[2006#Filmer (premiärdatum)|2006]] | ||
|- | |- | ||
| [[Women Seeking Women 32]] || [[Girlfriends Films]] || [[2007# | | [[Women Seeking Women 32]] || [[Girlfriends Films]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[XXXtreme Big Tit POV]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2007# | | [[XXXtreme Big Tit POV]] || [[Score Entertainment Group]] || [[2007#Filmer (premiärdatum)|2007]] | ||
|- | |- | ||
| [[Young Dumb And Bummed]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005# | | [[Young Dumb And Bummed]] || [[Black Widow Productions]] || [[2005#Filmer (premiärdatum)|2005]] | ||
|} | |} | ||
== Utmärkelser == | == Utmärkelser == | ||
* [[2009]]: [[AVN Award]] ( | * [[2009]]: [[AVN Award]] (Nominering) – Web Starlet of the Year | ||
* [[2009]]: [[XBiz Award]] ( | * [[2009]]: [[XBiz Award]] (Nominering) – Web Babe/Starlet of the Year | ||
== Videos == | |||
{{#ev:youtube|cUIWTSA8H9Y}} | |||
<<videoflash type="dailymotion">x3uhfe</videoflash> | |||
== Referenser == | |||
<references/> | |||
==Externa länkar== | == Externa länkar == | ||
{{AEBN aktör|25659}} | {{AEBN aktör|25659}} | ||
*[https://pumaswede.com/ Officiell webbsida] | |||
{{STANDARDSORTERING:Swede, Puma}} | |||
[[Kategori:Kvinnor]] | [[Kategori:Kvinnor]] | ||
[[Kategori:Kvinnliga porrskådespelare]] | [[Kategori:Kvinnliga porrskådespelare]] | ||
Rad 296: | Rad 312: | ||
[[Kategori:Födda 13 september]] | [[Kategori:Födda 13 september]] | ||
[[Kategori:Svenskar]] | [[Kategori:Svenskar]] | ||
[[Kategori:BH 70 H]] | |||
[[Kategori:Kvinnor med silikonbröst]] | |||
[[Kategori:Blondiner]] | |||
[[de:{{PAGENAME}}]] | [[de:{{PAGENAME}}]] | ||
[[en:{{PAGENAME}}]] | [[en:{{PAGENAME}}]] |