Linda Lust: Skillnad mellan sidversioner
Sipzz (diskussion | bidrag) +bild |
Sipzz (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 5: | Rad 5: | ||
| Födelsedatum = {{Födelsedatum| 1981|12|12}} | | Födelsedatum = {{Födelsedatum| 1981|12|12}} | ||
| Födelseort = Varberg, [[Sverige]] | | Födelseort = Varberg, [[Sverige]] | ||
| Födelsenamn = | | Födelsenamn = Jenni? | ||
| Partner = | | Partner = | ||
| Dödsdatum = | | Dödsdatum = | ||
| Sysselsättning = [[Porrskådespelerska]] | | Sysselsättning = [[Porrskådespelerska]] <br> [[Nakenmodell]] | ||
| Mått = | | Mått = | ||
| Bröst = | | Bröst = | ||
| BH-storlek = | | BH-storlek = | ||
| Längd = | | Längd = {{Längd|cm=162}} | ||
| Vikt = | | Vikt = {{Vikt|kg=54}} | ||
| Skostorlek = | | Skostorlek = | ||
| Ögonfärg = Blå | | Ögonfärg = Blå | ||
| Hårfärg = Blond | | Hårfärg = Blond | ||
| Etnicitet = [[Europeisk|Svensk]] | | Etnicitet = [[Europeisk|Svensk]] | ||
| Alias = Anna 19 | | Alias = Jenni, Anna 19 | ||
| Debut år = [[2002]] | | Debut år = [[2002]] | ||
| Debutfilm = | | Debutfilm = | ||
Rad 34: | Rad 34: | ||
}} | }} | ||
'''Linda Lust''' (född [[12 december]] [[1981]] i Varberg, [[Sverige]]), är en svensk före detta [[porrskådespelerska]], som var aktiv mellan åren [[2002]] och [[2007]]. Linda Lust gjorde debut vid 21-årsålder, och medverkade i 11 [[porrfilm]]er. | '''Linda Lust''' (född [[12 december]] [[1981]] i Varberg, [[Sverige]]), är en svensk före detta [[porrskådespelerska]], som var aktiv mellan åren [[2002]] och [[2007]]. Linda Lust gjorde debut vid 21-årsålder, och medverkade i 11 [[porrfilm]]er. | ||
== Biografi == | |||
Linda gjorde sin porrdebut 2002, i den svenska porrfilmen ''[[Sötnosar]]''. Hon kom att bli en av de riktigt stora svenska porrstjärnor, där hon bland annat hade två egna webbsidor. Den ena under hennes artistnamn ''Linda Lust'', och en på engelska under namnet ''Anna19''. [[2007]] slutade hon spela in porrfilmer, och bor sedan dess i Göteborg. | |||
== Filmografi == | == Filmografi == | ||
{| class="wikitable collapsible collapsed sortable" | |||
! Titel !! År | |||
|- | |||
| [[100% Linda Lust]] || Okänt | |||
|- | |||
| [[Frestelsens Hus]] || [[2005]] | |||
|- | |||
| [[Gapa & svälj 2]] || [[2008]] | |||
|- | |||
| [[Historier från Sexkabinettet]] || [[2003]] | |||
|- | |||
| [[Jane Bomb]] || [[2003]] | |||
|- | |||
| [[Katarina-X]] || [[2003]] | |||
|- | |||
| [[Köttets Lusta]] || [[2004]] | |||
|- | |||
| [[La Villa de tous les vices]] || Okänt | |||
|- | |||
| [[Lindas Lust]] || [[2006]] | |||
|- | |||
| [[Lustans lagar]] || [[2003]] | |||
|- | |||
| [[Musbilen]] || Okänt | |||
|- | |||
| [[Sötnosar]] || [[2002]] | |||
|- | |||
| [[Svenska Gigant 4]] || [[2004]] | |||
|- | |||
| [[Svenskt Porrgodis]] || Okänt | |||
|- | |||
| [[Svenskt på Menyn 2]] || [[2003]] | |||
|- | |||
| [[Svenskt på Menyn 3]] || [[2005]] | |||
|- | |||
| [[Swedish Sex Games]] || [[2007]] | |||
|- | |||
| [[Sexfrossa]] || [[2008]] | |||
|} | |||
{{-}} | {{-}} |